Vyteklý tlumič / Vrzání tlumičů / Test tlumičů – projevy umírajícího tlumiče

Špatné tlumiče jsou jednou z nejčastějších oprav starších automobilů. Obvykle se výměna tlumičů prezentuje jako povolení dvou až třech šroubů, které lze zvládnout na zahradě. Nelze! Kvalitní a profesionální tlumiče je potřeba měnit včetně geometrie náprav. Výměna bez geometrie může zkrátit životnost tlumičů. Drahé kvalitní tlumiče Sachs, KYB, Bilstein atd měněné bez geometrie jsou čistým vyhazováním peněz.

Je mnoho levných tlumičů, které již jako nové mají 50% účinnost v porovnání s novým originálním tlumičem. Všechny výrobky mají své zákazníky, ale je nutné si tato fakta přiznat.

Znaky a projevy špatného tlumiče.

– Vyteklý tlumič. Tlumič je obalen prachem nebo je mokrý od oleje.
– Plynokapalinový tlumič je bez zvukového projevu. Absence typického “kýchnutí” značí ztrátu plynové náplně. Nejdříve utíká plynová náplň a následně kapalná.
– Ohnutá pístnice tlumiče.
– Klepaní při nerovnostech, pístnice v úvratích “ťuká” o obal tlumiče
– Vrzání při nerovnostech.
– Koroze pístnice.
– Obnažená pístnice – pokud je prachovka s dorazem poškozená, vlhkost naruší pochromovanou část pístnice, která střihne těsnící kroužky v těle tlumiče.

Pozor na domácí kutily se sikovkami.

Velmi častým problémem je poškození tlumiče při výměně. Při dotahování horního uložení se pístnice protáčí. Je nepřípustné jí chytit sikovkama. Stisk naruší pochromovanou část pístnice. Narušená chromová vrstva koroduje a nebo se začne loupat ( pod prachovkou a dorazem ). Kaskádovým efektem dojde k úniku náplní.

Měření účinnosti tlumičů.

Skvělý test, který je často k ničemu. Test tlumičů je vysoce odborná činnost, kterou je nutné provádět při dodržení předepsaných podmínek. Nezkušená nebo laická obsluha může negativně ovlivnit výsledek testu. Profesionálně obsluhovaný měřící přístroj je skvělým postupem jak identifikovat vadné tlumiče.

V řeči čísel.

Běžná kompletní výměna tlumičů je otázkou cca 2000 – 2500 Kč (cena práce).
Geometrie vychází na cca 800 Kč.
Bezproblémová výměna zabere zhruba 4-6 hodin.